Yazar Hakkında - Küçük Prens | Kitaplar ve Lisanslı Ürünler
Yazar Hakkında


Antoine de Saint-Exupéry, (Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry) 29 Haziran 1900’de Fransa’nın Lyon kentinde doğdu. Çocuk yaştayken babasını kaybetti. Ardından annesi onu ve dört kardeşini alıp bir akrabalarının malikanesine taşındı. Saint-Exupéry genellikle varlıklı ve rahat bir yaşam sürdü. 1912 yılında ilk kez bir uçağa binme fırsatı buldu ve bu deneyim onda kalıcı bir iz bıraktı.

İlk önce Fransa’daki Katolik okullarında eğitim gören Saint-Exupéry, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından ailesi tarafından İsviçre’ye yatılı okula gönderildi. 1917’de Fransaya döndü ve kısa bir süre için Paris’te üniversiteye hazırlık okuluna gitti. Ardından deniz harp akademisine girmeye çalıştıysa da sınavları geçemedi ve mimarlık okumak üzere güzel sanatlar akademisine (École des Beaux-Arts) girdi.


Pilot ve Yazar

1921 yılında zorunlu askerlik hizmetini yaparken hayalini gerçekleştirme fırsatı buldu ve uçak kullanmayı öğrendi. Ertesi yıl hava kuvvetlerine katıldı ve Kuzey Afrika’da pilot olarak görev yaptı. 1922’de nişanlanınca hava kuvvetlerinden ayrıldı ancak nişanlısıyla birlikteliği uzun sürmedi. Saint-Exupéry havacılığa geri döndü ve bir yandan yazmaya başladı.

Daha sonra çeşitli işlerde çalıştı ve pilotluk deneyimlerinden ilham alan öyküler kaleme aldı. İlk eseri “L’Aviateur” 1926’da yayımlandı. Aynı yıl pilot olarak Toulouse kentindeki Aéropostale havacılık şirketinde çalışmaya başladı ve Fransa, İspanya ve Kuzey Afrika arasında posta uçuşları yaptı. Hayatının geri kalanında da pilotluğu ve yazarlığı onun iki ana mesleği olarak kaldı.

1927 yılında Sahra çölünde bir havaalanının başına getirildi. Buradaki deneyimleri 1929 yılında yayımlanacak olan “Courrier Sud” (Güney Postası) adlı ilk romanına ilham verdi. Ardından 1931’de, Arjantin’de görev yaptığı iki yılın deneyimlerini aktardığı “Vol de Nuit” (Gece Uçuşu) adlı kitabı yayımlandı. Kitap daha sonra Prix Femina edebiyat ödülünü alarak bu alanda ona ilk büyük başarısını getirdi. Eser 1933’de sinemaya da uyarlandı.

Saint-Exupéry 1931’de ilk kez evlendi. Evlendiği kişi El Salvador’lu Consuelo Suncin’di. Çift Saint-Exupéry’nin ölümüne dek evli kalsa da, evlilikleri Saint-Exupéry’nin sadakatsiz oluşu ve uzun süren seyahatleri nedeniyle problemliydi. Bu seyahatlerin en ünlüsü Saint-Exupéry’nin 1935’te Paris ve Saigon arasındaki uçuş hızı rekorunu kırma denemesiydi. Yolda uçağı Sahra çölüne düştü ve yardımcı pilotuyla beraber günlerce çölde kayboldu. İkili susuzluktan ölmek üzereyken Bedeviler tarafından kurtarıldı. 

1939’da kaleme aldığı ve bu macerasını anlattığı “Terre des Hommes” (İnsanların Dünyası) adlı eseri önceki kitaplarının başarısını da geride bıraktı ve hem Fransa’da hem de ABD’de ödüller aldı. 

Savaş ve Sürgün

Ancak ne edebiyat alanındaki başarısı ne de uçağının birkaç kez düşmesi sonucu yaşadığı sakatlıklar onu pilotluk tutkusundan alıkoyabildi. Saint-Exupéry, 2. Dünya Savaşı başlayınca hava kuvvetlerine katılarak askeri keşif uçuşları yapmaya devam etti. Fransa’nın işgalinin ardından ülkeden ayrıldı ve New York’a yerleşti. Burada ABD’nin müttefiklerin yanında savaşa katılması için lobi yaptı. Bir yandan da serüvenlerini kaleme almaya devam etti. “Pilote de Guerre” (Savaş Pilotu) 1942’de, “Lettre à une Otage” (Bir Tutsağa Mektup) da 1943’te yayımlandı.


Küçük Prens

Ancak en önemli eseri yetişkinler için yazılmış bir çocuk kitabı olarak tanımlanan “Le Petit Prince” (Küçük Prens) oldu. Çöle düşen bir pilotla başka bir gezegenden gelen küçük prensin diyaloglarını anlatan bu resimli novella ilk kez 1943 yılında ABD’de hem İngilizce hem de Fransızca olarak basıldı. Daha sonraki yıllarda toplamda 200’den fazla dile çevrilecek olan bu eser 20. yüzyılın en önemli edebi eseri ve dünyanın gelmiş geçmiş en çok okunan kitaplarından biri oldu.
 


Son Uçuş

Saint-Exupéry, kitabın yayımlanmasının hemen ardından savaşa geri dönmek amacıyla ABD hava kuvvetlerine katıldı ve Kuzey Afrika’da görev yaptı. 31 Temmuz 1944’de yine bir keşif uçuşu için Korsika’dan havalanarak Fransa’ya doğru uçtu ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

Uçağının enkazı bulunamadığı için kayboluşu tüm dünyada büyük bir sansasyon yarattı ve ölümüyle ilgili çok sayıda teori ortaya atıldı. Ancak 2000 yılında bir dalgıç tarafından Akdeniz’de bulunan bir uçak enkazının çıkarılmasıyla uçağın Saint-Exupéry’ye ait olduğu anlaşıldı. Uçağın vurulup düşürüldüğü tahmin edilse de kesin ölüm sebebi bugün halen bilinmemektedir.

Küçük Prens, yazarın ülkesi Fransa’da, tıpkı “Lettre à une Otage” (Bir Tutsağa Mektup) ve “Citadelle” (Kale) eserleri gibi ancak ölümünden sonra yayımlanabildi.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır